Doğum Yapmış Kedi Nasıl Beslenmeli?

02 Haziran 2020
Doğum Yapmış Kedi Nasıl Beslenmeli?

Kediler hamile kaldıklarında gıda ihtiyaçları %50 oranında artar. Bu dönemde kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için vitamin ve mineral içeren ıslak ya da kuru mamalar ile beslemeniz gerekiyor. Doğum yaptıktan sonra da kedilerin beslenmesine maksimum düzeyde dikkat etmek gerekir. Çünkü emzirme dönemi tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi kedilerin gıda ihtiyacının fazla olduğu dönemlerdir.

Emzirme döneminde kedilerin enerjiye çok daha fazla ihtiyacı olur ve bu enerjiyi de ancak tükettikleri gıdalar aracılığı ile karşılayabilirler. Dolayısıyla yüksek oranda protein ve kalsiyum içeren mama çeşitlerinin tercih edilmesinde fayda var. Bununla birlikte karbonhidrat ve yağ içeren mamaları tercih etmelisiniz. Bu sayede kedilerin emzirme döneminde de enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilir ve yavrularını sağlıklı bir şekilde emzirebilmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette mama tercihi yaparken kolay sindirilebilen gıdalara öncelik vermeniz gerekir. Hamilelik dönemi kedilerin sindirim sistemlerinin değiştiği bir zaman dilimidir ve doğumdan sonra da çeşitli sindirim problemleri yaşayabilirler. Sindirim problemleri ortadan kaldırmak için kolay sindirilen gıdalar vermeniz çok büyük bir önem taşıyor. Kalsiyum emzirme döneminde en önemli minerallerden biridir. Ancak bilinçsiz bir şekilde kalsiyum yüklemeniz kedinizin vücudunda deformasyonlara yol açabilir. Yüksek oranda kalsiyum böbrek taşı gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Doğum Sonrasında Veteriner Hekimlerden Destek Alın!

Bu nedenle kedilerin hangi gıdalar ya da hangi mama çeşitleri ile beslenmesi konusunda veteriner hekimlerden destek almanız gerekiyor. Veteriner hekim tarafından kediniz muayene edildikten sonra mutlaka mama önerisi de yapılacaktır. Bununla birlikte ek gıda olarak verebileceğiniz yiyecek çeşitleri hakkında da veteriner hekimlerden bilgi alabilir ve size önerilen beslenme programını uygulayabilirsiniz. Böylelikle yüksek oranda kalsiyum içeren gıdalara verirken gereksiz bir kalsiyum yüklemesi yapmaktan da kaçınmış olacaksınız.

Doğum yapan kedilere genellikle süt verilmesi tercih ediliyor olsa da süt ciddi bir gaz problemine yol açabilir. Özellikle pastörize sütlerin kaynatılmadan ve sulandırılmadan verilmesi sadece anne kedide değil yavru kedilerde de ciddi gaz sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle kedilerin süt ihtiyacının karşılanması için bilinçsiz davranışlardan uzak durmalısınız. Zira doğru gıdaları tüketmesi durumunda kedinizin sütü yavru kedileri beslemek için yeterli olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.