Kediler Kuma Nasıl Alıştırılır?

15 Ocak 2020
Kediler Kuma Nasıl Alıştırılır?

Tüm kedilerin kendine has bazı karakteristik özellikleri olur. Kediler karakteristik özellikleri konusunda oldukça inatçıdır ve bu özellikleri ortadan kaldırmanın da son derece zor olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle küçük yaşlardayken tuvalet eğitiminin verilmesi gerekiyor. Kedileri kuma alıştırmak sanıldığı kadar zor değildir. Sadece doğru ürünleri kullanmalı ve doğru hamlelerde bulunmalısınız.

Kedileri kuma alıştırmak için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri tedarik etmeniz gerekiyor. Bu malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Topaklanan kedi kumu

Kum temizleme küreği

Kum kabı

Kum kabının yüksekliğine dikkat etmelisiniz. Yavru kedileri rahatlıkla girip çıkabilecekleri yükseklikte üretilmiş olan kum kabı çeşitlerini tercih edin. Kedi kumları onlarca farklı seçenek yelpazesi eşliğinde kedi sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Tercihinizi ilk etapta kokusuz olan kum çeşitlerinden yana kullanmanızda fayda var. Hafif de olsa bir kokuya sahip olması kedilerin kumu reddetmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle kum seçiminizi de titizlikle yapmanız gerektiğinin altını çizelim.

Kediyi Kuma Alıştırmanın Kolay Yolu

Kedinizin tuvaletini kuma yapmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz en basit yöntem dışarıya yaptığı bir kakayı alarak kumun içerisine koymanızdır. Ardından kedinizi gözlemlemeye başlayın. Kediler tuvaletini yapmadan önce tuvaletini yapacakları yeri koklar. Ardından patileri ile eşeleme hareketleri yapabilir. İşte bu noktada kedinizi alarak hazırladığınız kedi tuvaletinin içerisine koyun. Burada öncelikle kendi kakasının kokusunu alacak böylelikle tuvaletini rahatlıkla yapacaktır.

Alıştırma aşamasında küçük kazaların yaşanabileceğini unutmamalısınız. Kimi zaman kediler kum kabını düzenli olarak kullandığı halde bazen çişini ya da kakasını dışarıya yapabilir. Bu durumda kedinizle yüksek sesle konuşmamalı ve asla onu cezalandırma yoluna gitmemelisiniz. Kediler bu davranışı içgüdüsel olarak yapıyor ve sadece tıpkı köpekler gibi kendi alanını belirlemeye çalışıyor. Kedilerin dünyasında bu durumun normal olduğunu unutmamak gerekir.

Kimi zaman kediler idrar yolu enfeksiyonu gibi sağlık sorunları yaşadıklarında da tuvaletlerini kum kabı dışına yapmayı tercih edebilir. Böylelikle adeta yaşadıkları sağlık sorununu size göstermek isterler. Bu durumda mutlaka çişi ya da kakayı dikkatlice inceleyin. İdrarında bir pembelik olması kanama yaşadığı anlamına gelebilir ve derhal bir veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir. Aynı zamanda kakasındaki renk değişimlerini ya da kakanın kıvamını da gözden geçirmenizde fayda var.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.