Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

12 Haziran 2020
Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Hem erkek hem de dişi kediler belirli bir yaşa geldiklerinde kısırlaştırma işlemi yapılabilir. Kısırlaştırma işlemi kedilerde üreme döneminin sona ermesi anlamına geliyor. Dişi kedilerde yumurtalıkların çıkarılması ve erkek kedilerde de testislerin çıkarılması prosedürü şeklinde uygulanan kısırlaştırma işlemi kısa zamanda tamamlanan bir cerrahi operasyondur. Kısırlaştırma işlemi ise ortalama olarak kediler 1 yaşına geldiklerinde yapılabiliyor.

Daha erken dönemde ergenliğe giren kediler için söz konusu operasyonun 9 aylıkken de yapılabileceğini belirtmek gerekiyor. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle kedilerin işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Ancak işlemden sonraki birkaç gün boyunca ağrıları olacaktır. Bu nedenle veteriner hekim tarafından verilen ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekiyor.

Kedilerde Kısırlaştırmanın Faydaları

Dişi kediler her yıl ortalama 3 yavru dünyaya getirirler. Bu durum sokakta yaşayan kediler için inanılmaz bir çoğalma anlamına geliyor. Dolayısıyla sadece birkaç yıl içerisinde bölgedeki gıda kaynakları mevcut kedilerin beslenebilmesi için yetersiz kalıyor. Ayrıca kedilerde aile kavramının olmadığını, cinselliği hormonlar nedeniyle yaşadıklarını da unutmamak gerekir. Pek çok kedi sahibi kısırlaştırma işlemi konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Ancak kedilerin her yıl doğum yapması, sağlıkları açısından da çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle veteriner hekimlerin de kısırlaştırma işlemini önerdiklerini bilmeyenler için aktaralım.

Kısırlaştırmanın kediler için bazı faydaları davar. Bu faydalar şöyledir:

* Kediler kısırlaştırıldığında kızgınlık dönemine girmezler.

* Çiftleşme isteklerine bağlı olarak ortaya çıkan problemler önlenmiş olur.

* Meme tümörü, rahim ve yumurtalık kanseri gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma riski kısırlaştırma işlemi sayesinde bir hayli azalır.

* Kontrolsüz çoğalma önlenmiş olur.

* Kedilerin daha uzun ömürlü olmaları ve aynı zamanda daha sağlıklı yaşamaları mümkün hale gelir.

* Testis kanseri riski tamamen ortadan kalkar.

* Prostat sorunu tamamen ortadan kalkar.

Bu faydalar da göz ardı edilmeden karar verilmelidir. Her yıl doğum yapmak özellikle dişi kedilerin kas ve kemik sorunları yaşamalarına neden oluyor ve ömürleri de neredeyse % 50 oranında azalıyor. Konuya dair veteriner hekimlere de danışabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.