Kediler Ne Zaman Kızgınlık Dönemine Girer?

05 Haziran 2020
Kediler Ne Zaman Kızgınlık Dönemine Girer?

Kedi beslemeye yeni başlayanlar kedilerin ne zaman kızgınlık dönemine girdiğini de merak edebiliyor. Kediler genellikle ilkbahar mevsiminde kızgınlık dönemine girerler. Mart ve nisan ayları kedilerin çiftleşmek istediği dönemlerdir bu dönemde farklı davranışlar sergileyebilirler. Özellikle günün belirli saatlerinde sürekli olarak miyavlaması bu kez miyavlarken daha farklı sesler çıkarması kedilerin kızgınlık dönemine girdiğinin göstergelerinden biridir.

Kediler kızgınlık döneminde girdiklerini sadede miyavlama ile belli etmezler. Aynı zamanda her zamankinden çok daha fazla oranda eşyalara sürtünmeye başlarlar. Bir anlamda daha sevecen bir tavır içerisine girdiklerini söyleyebiliriz. Mobilya ayaklarına sürtünmeleri en yaygın davranışlarıdır. Genellikle arka ayakları ile sürtünürler esnasında da kuyruklarını dik bir şekilde havaya kaldırırlar. Bu durumda kedilerin çiftleşmek istediğini göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Normalde tuvalet alışkanlığı bulunan kediler çiftleşme döneminde evin farklı yerlerine idrar yapabilir. Bu davranışın amacı koku bırakmaktır. Karşı cinsin kokuyu alması ve gelmesi için uyguladıkları yöntemlerden biri olduğunu ve kızgınlık dönemi sona erdiğinde bu davranışın da yüksek olasılıkla sona ereceğini belirtebiliriz. Şayet kedinizin kızgınlık dönemine girmesini istemiyorsanız uygun yaşa geldiğinde kısırlaştırma işlemini yaptırmanız gerekiyor.

Kediler Kısırlaştıklarında Kızgınlık Dönemine Girer mi?

Evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de kısırlaştırma operasyonundan sonra kedilerin kızgınlık dönemine girip girmediği oluyor. Kediler normal şartlarda kısırlaştırıldıktan sonra çiftleşmek istemezler. Bu durum hem dişi hem de erkek kediler için geçerlidir. Ancak kısırlaştırma operasyonu kızgınlık döneminde çok yakın bir zamanda gerçekleştirdiyseniz hormonlardan kaynaklı olarak bir defaya mahsus kızgınlık dönemine girebilirler. Sonraki yıl böyle bir durum söz konusu olmaz.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma operasyonu yapılması tavsiye ediliyor. Bu nedenle kediniz kızgınlık dönemine girdiyse bu dönemin geçmesini beklemeniz gerekir. Söyledikleri kısırlaştırma operasyonundan sonraki iyileşme süreci çok daha sağlıklı bir şekilde tamamlanabilir. Bununla birlikte çok küçük yaşlarda kısırlaştırma operasyonunun yapılması da tavsiye edilmez. Veteriner hekime danışmanız durumunda kısırlaştırma operasyonu için en uygun zaman hakkında bilgi alabilirsiniz. Son olarak kısırlaştırma operasyonu onun mutlaka deneyimli bir veteriner hekim tarafından en doğru zaman dilimi içerisinde yapılması gerektiğini belirtelim.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.