Kediler Sütten Ne Zaman Kesilir?

20 Ocak 2020
Kediler Sütten Ne Zaman Kesilir?

Kediler tıpkı insanlar gibi dünyaya geldiklerinde belirli bir süre anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütü kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri ve bağışıklık sistemlerinin güçlü olması adına çok büyük bir önem taşıyor. Bu noktada kedilerin ne zaman sütten kesildiği merak edilebilir. Kedilerin sütten kesilme dönemi doğumdan 4 ila 8 hafta sonrasında oluyor. Sütten kesilmenin her kedide aynı dönemde meydana gelmediğini belirtelim.

Kedilerde doğumdan sonraki ilk 4 hafta neonatal dönem olarak adlandırılıyor. Bu dönemde kediler olabildiğince annelerine yakın yerde durmaya çalışır ve aynı zamanda da dünyayı keşfetmeye başlar. Bu dönemde kedilerin tüm zamanı beslenme ve uyuma ile geçer. Anne sütünü emerler ve düzenli olarak anne sütü aracılığıyla kolostrum alırlar. Anne sütünde kedilerin bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar bulunur. Aynı zamanda gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olan kedi mamaları da anne sütü aracılığıyla alınabilir.

Kediler 3 Ay Anneleriyle Kalmalı!

Kedilerin cinsi ne olursa olsun sütten kesildiklerinde hemen annelerinden ayrılmaları asla doğru bir davranış değildir. Sütten kesilmiş olsalar bile ilk üç aylarını kesinlikle anneleri ile birlikte geçirmeleri gerekiyor. Çünkü sütten kesildiklerinde de annelerinden eğitim almaya devam ederler ve böylelikle hayata çok daha iyi hazırlanabilirler. Kum kullanmayı öğrenmek ya da zararlı olan şeylerden uzak durmak gibi hayati önem taşıyan davranışlar anne kediler tarafından yavrularına eğitim olarak aktarılır. Yavru kediler ilk 2 ay ile 4 ay arasında hayatı boyunca sürdüreceklerini davranışları kazanırlar. Bu dönem kediler için oldukça yoğun bir büyüme ve gelişme dönemidir.

Kediler Sütten Kesildiğinde Bunlara Dikkat!

Yavru kediler sütten kesildiklerinde annelerinden aldıkları antikor seviyesi de azaldığı için hastalıklara karşı savunmasız hale gelirler. Bu dönemde yavru kedilerin beslenmesine ve ortam ısısına maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Uyku süreci kedilerin sağlığı açısından çok büyük önem taşıdığından özellikle öğle ve gece uykularından kesinlikle uyandırılmamaları da önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Uyku saatlerini sıcak ve konforlu bir ortamda geçirmeleri, ortamda yüksek ses olmamasına özen gösterilmesi, daha sağlıklı olmaları için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.