Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar

11 Haziran 2020
Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar

Kediler doğum yaptıktan sonra çeşitli hastalıklara yakalanabiliyor. Bu nedenle doğum yapan kedilerin sağlık durumunun mutlaka düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi gerekiyor. Doğum sonrasında veteriner hekim ile görüşmeniz halinde doğumdan sonra ortaya çıkabilecek hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve bu hastalıkların belirtilerini de detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Doğumdan sonra kedinizi her gün kontrolden geçirmeniz hastalık ortaya çıktığında kısa sürede müdahale edilmesini sağlamanız bakımından büyük önem taşıyor.

Kedilerde doğumdan sonra en sık yaşanan sağlık sorunlarının başında mastitis olarak adlandırılan meme enfeksiyonu geliyor. Maalesef bu hastalığı ölümcül bir boyut kazanabileceğini belirtelim. Enfeksiyonun kana karışması halinde ölümcül bir tablo ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle doğum yapan kediler de en çok dikkat edilmesi gereken unsurların başında meme enfeksiyonu geliyor.

Kedilerde meme enfeksiyonu gelişmesinin nedenlerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

* Meme kanalı yoluyla enfeksiyonun yayılması

* Yavruların dişleri ya da tırnaklarıyla memeyi yaralaması

* Anne kedinin bulunduğu ortamın hijyenik olmaması

* Kedinin vücudunun herhangi bir yerindeki sistemik enfeksiyonlar olması

Koyu Renkli Sıvıya Dikkat!

Şayet doğumdan sonra kedilerde vajinal bir akıntı fark ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekiyor. Koyu renkli bir sıvı olan bu vajinal akıntı kötü bir kokuya sahip olabilir. Genellikle enfeksiyondan kaynaklanan bu durum doğum sırasında içeride parça kalmasından kaynaklanıyor da olabilir. Bu nedenle veteriner hekim tarafından derhal muayenenin gerçekleştirilmesi gerekir. Kedilerde doğumdan sonra vajinal akıntı normal kabul edilen bir durum değildir. Özellikle kötü kokulu olan vajinal akıntı pek çok farklı hastalığın belirtisi olarak kabul ediliyor. Bu hastalıklar ciddi olabilir ve hemen müdahale edilmesi gerekebilir.

Yüksek Ateş

Doğum yapan kedilerin vücut ateşinin kontrol edilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Düşmeyen yüksek ateş hastalık belirtisidir ve bu durumda da derhal veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir. Kedilerin ateşlenmesi durumunda halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda kedinizin dışkısını da kontrol etmelisiniz. İshal ya da kabızlık şikayeti varsa bu konuda da veteriner hekime bilgi vermeniz gerekiyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.