Kedileri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

01 Haziran 2020
Kedileri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahipleri kedilerini düzenli aralıklarla yıkamayı tercih edebiliyor. Ancak veteriner hekimler kedilerin yıkanmasının sağlıklarına zarar verdiğini sıklıkla dile getiriyor. Kedilerin tükürüklerinde dezenfekte eden maddeler bulunuyor ve kendilerini yaladıklarında zaten temizlenmiş oluyorlar. Bu nedenle kedilerin yıkanmasına aslında hiç gerek yok.

Sadece çok kirli olduklarında ya da çok hızlı bir şekilde temizlemeleri gerektiğinde kedileri yıkamanız tavsiye edilir. Düzenli olarak yıkarsanız cildinin pH değerine ciddi oranda zarar verebilirsiniz. Bu da kedinizin çeşitli dermatolojik hastalıklara yakalanmasına sebebiyet verecektir.

Eğer gerçekten kedinizi yıkamanız gerekiyorsa dikkat etmeniz gereken hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

* Öncelikle banyo ortamının sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Tıpkı insanlar gibi kediler de banyo yaparken üşürse hastalanabilir. Kediler yıkanmaya alışık olmadığından çok daha kolay bir şekilde rahatsız olabiliyorlar ve hastalanabilirler.

* Kedinizi yıkarken çok hızlı hareket etmeniz ve banyo işlemini bir an önce tamamlayarak kedinizi havlu ile kurulamanız gerekiyor.

* Öncelikle vücudunu yıkamanız de kafa bölümünü ıslatmamaya özen göstermeniz gerekir. Banyoya başlarken kafasının ıslanmasına sebep olursanız çok daha fazla korkacaktır. Bu nedenle kafa bölgesinin yıkanmasını en sona bırakın.

* Kedinizi asla şampuan ya da kendi banyonuz için kullandığınız duş jelleri ile yıkamayın. Kediler için özel olarak üretilen şampuanları kullanmanız gerekiyor.

* Yıkama esnasında en çok dikkat etmeniz gereken unsur kedilerin kulaklarının su kaçırmamaktır. Aksi halde kulak enfeksiyonu yaşamasına sebep olabilirsiniz. Kedilerde kulak enfeksiyonu son derece ağrılı bir hastalıktır ve tedavisi de aylarca sürebilir. Banyodaki küçük bir dikkatsizliğiniz bu ağrılı ve uzun tedavi sürecine sebebiyet verebilir.

* Kedilerin korkması durumunda onları zorlamanın kas ve kemiklerine zarar vermenize yol açabilir. Bu nedenle olabildiğince şefkatli ve dikkatli davranmalısınız.

* Suyun sıcaklığının çok iyi ayarlanması gerekiyor. Üşümelerine neden olacak kadar soğuk ya da ciltlerinin yanmasına neden olabilecek kadar sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Suyun sıcaklığını hissetmek için kendi bileğinizin iç kısmına dökün.

* Saç kurutma makinesi kedilerin daha fazla korkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle havlu ile nazikçe kuruladıktan sonra kalorifer peteği yanında tüylerinin kurumasını sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.