Köpeğe İlk Aşı Ne Zaman Yapılır?

16 Haziran 2020
Köpeğe İlk Aşı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmeleri ve çeşitli hastalıklara karşı korunmaları için düzenli aralıklarla bazı aşıların yapılması gerekiyor. Köpeklere ilk aşının ne zaman yapıldığı da merak ediliyor. Yavru köpekler 6 ila 8 hafta olduklarında artık ilk aşılarının yapılma zamanı gelmiş demektir. Yapılan ilk aşılar da parvo-distemper köpek aşısı ya da karma köpek aşısı oluyor. Bu aşıların köpeklerin sağlığı açısından hayati önem taşıdığının altını çizelim.

Karma aşısı 2 doz şeklinde uygulanıyor ve 2 doz arasında mutlaka 21 gün zaman bulunması gerekiyor. Bu nedenle ilk karma aşının uygulanmasının ardından 21 gün beklenir ve sonrasında karma aşının ikinci dozu yapılır. İyi ki doğdun yapılması ile birlikte köpeklerin bağışıklık sistemi çok daha güçlü bir hale gelir ve böylelikle hastalıklara karşı daha dayanıklı bir bünyeye sahip olur.

Yavru köpekler için son derece önemli olan aşılardan bir diğeri de kuduz aşısıdır. Kuduz aşısının yavru köpekler 1 yaşına gelmeden yapılması gerekiyor. Bazı aşıların ise yılda bir defa tekrarlanması büyük önem taşıyor. İç ve dış parazit aşılarının ise daha periyotlarla yapılması gerekir. Özellikle dış parazit aşısı köpekleri her türlü parazitten, bitten, keneden ve pireden koruduğu için köpek sahiplerinin üzerinde titizlikle durulması gereken aşılardan biri olduğunu belirtmeliyiz. Dış parazit aşısının ihmal edilmesi durumunda köpeklere bit ve pireler aracılığı ile pek çok farklı hastalık bulaşabilir.

Köpeklerde Aşı Ateş Yapar mı?

Köpek besleyenlerin yanıtını merak ettiği sorulardan biri de aşıların köpeklerde yüksek ateşe neden olup olmadığıdır. Aşıların tamamı olmasa da bazıları köpeklerin vücut ateşinin bir miktar yükselmesine sebebiyet verebiliyor. Buna bağlı olarak halsizlik ve iştah kaybı gibi çeşitli sıkıntılar da yaşanabilir.

Ancak yüksek ateş genellikle aşısının yapıldığı gün ya da en fazla bir sonraki güne kadar devam ediyor. Sonrasında ise vücut kendini toparlıyor ve aşının yan etkileri ortadan kalkıyor. Hangi aşıların yüksek ateş yaptığı konusunda veteriner hekimlere rahatlıkla danışabilirsiniz. Bununla birlikte köpeklerde yüksek ateş olması halinde neler yapmanız gerektiği konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Köpeklerde Yapılacak Aşılarla İlgili Sık Sorulan Sorular

 

Yavru Köpeklerde İlk Aşı Ne Zaman Yapılır?

Yavru köpekler 6 ila 8 hafta olduklarında artık ilk aşılarının yapılma zamanı gelmiş demektir. 

Yavru Köpeklerde yapılan ilk aşılar nelerdir?

Köpeklerde yapılan ilk aşılar parvo-distemper köpek aşısı ya da karma köpek aşısı oluyor. Bu aşılar köpeklerin sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.

Karma Aşısı Nasıl Uygulanıyor?

Karma aşısı 2 doz şeklinde uygulanıyor ve 2 doz arasında mutlaka 21 gün zaman bulunması gerekiyor. Bu nedenle ilk karma aşının uygulanmasının ardından 21 gün beklenir ve sonrasında karma aşının ikinci dozu yapılır.

Yavru Köpeklerde Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kuduz aşısının yavru köpekler 1 yaşına gelmeden yapılması gerekiyor.

Dış Parazit Aşısı Nedir?

Dış parazit aşısı köpekleri her türlü parazitten, bitten, keneden ve pireden koruduğu için köpek sahiplerinin üzerinde titizlikle durulması gereken aşılardan biri olduğunu belirtmeliyiz. Dış parazit aşısının ihmal edilmesi durumunda köpeklere bit ve pireler aracılığı ile pek çok farklı hastalık bulaşabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.