Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

10 Haziran 2020
Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Köpeklerde göz enfeksiyonu son derece sık yaşanan sorunlardan biridir. Özellikle tüy temizliği ve bakımının ihmal edilmesi göz enfeksiyonlarına neden oluyor ve bu durum köpekler için oldukça zorlayıcı, sıkıntılı bir sürece dönüşüyor. Göz enfeksiyonunun pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirtelim. Tedavi edilmemesi durumunda ise hızla ilerler ve köpeklerde körlüğe yol açabilir.

İşte bu nedenle köpeklerin gözlerinde enfeksiyonu düşündürecek bir sorun fark ettiğinizde hiç zaman kaybetmeden veteriner hekim ile görüşmelisiniz. Gözler tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de en hassas organlardan biridir. Bu nedenle hastalık gelişmesi durumunda kısa zamanda dokularda tahribat meydana gelebiliyor ve bu da gözlerin görme yetisini kaybetmesine yol açıyor.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Türleri

Köpeklerde göz enfeksiyonu pek çok farklı türde ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyon türlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

* Göz kurtları

* Canine ehrlichiosis

* İmmün aracılı köpek konjonktiviti

* Konjonktivit

* Oküler larva migrans (toksokaryaz)

Hangi türde göz enfeksiyonu gelişmiş olursa olsun tedavinin mutlaka veteriner hekimler tarafından yapılması gerekiyor. Evde uygulanabilecek basit yöntemler ile göz enfeksiyonu ortadan kaldırmanız asla mümkün olamaz. Hatta gelişigüzel yöntemler gözlerde kalıcı hasara yol açabilir ve enfeksiyonun çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle kesinlikle tıbbi tedavi uygulanması gerekiyor ve bunun için de veteriner hekime başvurmanız lazım...

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Belirtileri Neler?

Göz enfeksiyonları pek çok farklı belirti ile kendini gösterebilir. Hangi göz enfeksiyonu türünün geliştiğine bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler de değişecektir. Genel olarak göz enfeksiyonu belirtileri şu şekilde listelemek mümkün:

* Yeşil çapak

* Gözün beyaz olan kısmında kızarıklıklar

* Gözlerin kapanması

* Kaşıntı

* Aşırı göz akıntısı olması

* Şişkinlik ve ödem

* Gözyaşı kanallarında tıkanıklık

* Göz kuruluğu

Kedi ve köpekler gözlerinde ağrı olduğunda genellikle gözlerini kapatırlar ve açmakta zorlanırlar. Bu nedenle yukarıda sıralanan belirtiler ortaya çıkmamış olsa bile köpeğiniz gözlerinin ikisini ya da birini sürekli kapalı tutuyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız. Hafif bir şişlik bile çok önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.