Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

28 Mayıs 2020
Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere yavru oldukları dönemde tuvalet eğitimi vermeniz gerekiyor. Evde beslenen hayvanlar için tuvalet eğitimi çok büyük bir önem taşıyor. Yavru köpeğe sahiplendiğini zaman eve gelir gelmez tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Ancak bu süreçte son derece sabırlı olmanız gerektiğini de unutmayın. Aynı zamanda köpeğinizi sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor.

Öncelikle köpeğinizin tuvaletini nereye yapmasını istediğinize karar vermelisiniz. Sonrasında köpeğinizin beslenme saatlerini belirleyin. Yemek yedikten sonra ne zaman tuvaletini yapma ihtiyacı duyduğunu gözlemlemeniz gerekiyor. Böylelikle yemeğini ne kadar sürede sindirdiğini de öğrenmiş olacaksınız. Bu zaman diliminde köpeğinizi dışarıya çıkarmanız ya da evin içerisinde tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürmeniz yeterli olacak.

Bu işleme köpeğiniz tuvalet eğitimi alana kadar devam etmelisiniz. Bu noktada köpek sahiplerinin akıllarına gelen soru köpeğinin tuvaletinin geldiğini nasıl anlayacağı oluyor. Oyun oynarken birden oyunu kesmesi, uyurken kalkarak etrafı koklamaya başlaması gibi davranışlar köpeğinizin tuvaletinin geldiğini anlamanızı sağlar. Pek çok yavru köpek tuvalete geldiğinde dairesel hareketler çizmeye başlar. Bu gibi davranışlar da tuvaletinin geldiğini pratik bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.

Elbette alışma aşamasında bazı kazalar yaşanabilir. Köpeğiniz tuvaletini tutamayarak evin içerisine tuvaletini yapabilir. Bu durumda tuvaletini yaptığı yerde hiçbir şekilde koku kalmayacak bir temizlik yapmanız gerekiyor. Şayet köpeğiniz kendi tuvaletinin kokusunu alırsa sıkıştığında tuvaletini aynı bölgeye yapmaya devam edebilir. Bu arada köpeğiniz tuvalete geldiğinde sizin istediğiniz yere gidene kadar tuvaletini tutarsa onu ödüllendirmeyi de ihmal etmeyin.

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürede Verilir?

İlk defa köpek beklemeye başlayanlar bu sorunun yanıtını da merak edebiliyor. Genellikle yavru köpeklerin tuvalet eğitimi bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor. Ancak bu sürenin değişebileceğini de unutmamalısınız. Çok küçük yaşlarda olan köpekleri sahiplendiyseniz tuvalet eğitimi vermeniz biraz daha uzun sürebilir.

Ayrıca köpeğinizin tuvalete geldiğinde bu ihtiyacını giderebileceği yere çok kısa bir süre içerisinde onu ulaştırmanız gerekiyor. Çünkü tüm canlılar gibi köpeklerde tuvaletini çok uzun süre tutamayabilir. Yetişkin olana kadar tuvaletini tutmaya çalışsalar da kimi zaman bunu başaramayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.