Köpeklerin En Sevdiği Yiyecekler

24 Ocak 2020
Köpeklerin En Sevdiği Yiyecekler

Kuru mamalar köpekleri düzenli olarak beslemek amacıyla en çok tercih edilen gıdaların başında geliyor. Ancak kuru mamaların sevimli dostlarımız için çok da lezzetli oldukları söylenemez. Bu nedenle arada bir sevdikleri farklı yiyecekleri vermeniz hem daha iyi beslenmelerine sağlar hem de köpeklerin kendilerini çok daha mutlu hissetmelerine yardımcı olur. Peki, köpeklerin en sevdikleri yiyecekler neler?

Köpekler Ev Yemeklerine Bayılıyor!

Öncelikle köpeklerin sulu ev yemeklerine adeta bayıldığını söyleyebiliriz. İçerisinde bulunan baharatlar köpekler için kimi zaman zararlı olabilir. Ancak köpeklerin sulu ev yemeklerini sevmesinin nedeni de içerisinde bulunan baharatlar oluyor. Köpeğinize arada bir ev yemeği verebilirsiniz. Örneğin pirinç pilavı sevimli dostlarımızın asla hayır diyemediği ev yemeklerinin başında geliyor. Ancak fazla miktarda ya da sıklıkla vermeniz kilo almalarına neden olabilir. Bu nedenle haftada biri geçmeyecek şekilde pilav verebilirsiniz. Bol miktarda baharat içeren gıdaları vermeyin.

Yoğurt ve Peynire Evet, Süte Hayır!

İster yavru olsun ister yetişkin, köpeklere süt vermenin sindirim sistemi ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşamalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle köpeklerin yiyebileceği gıdalar arasında süt bulunmuyor. Ancak yoğurt ve peynir vermenizde hiçbir sakınca bulunmuyor. Hatta aksine kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için rahatlıkla yoğurt ve peynir verebilirsiniz. Yoğurdu tüm köpeklerin çok sevdiğinden söz edemeyiz ama peynir kuşkusuz hepsi için kaçırılmayacak bir lezzet oluyor. Özellikle eski kaşar peyniri için köpeklerin tüm sevimliliklerini ortaya koyabildiklerini söyleyebiliriz.

Köpeklere Hangi Meyveler Verilmeli?

Köpeklerin severek tükettiği meyvelerden de söz edeceğiz ancak öncesinde küçük bir uyarıda bulunalım. Meyveler içerisinde şeker barındırdığı için fazla miktarda tüketilmesi köpeklerin sağlığına zarar verebiliyor. Bu nedenle az miktarda verilmesine dikkat etmelisiniz. Havuç köpeklerin severek tükettiği ve sindirim sistemine faydası olan gıdalardan biridir. Elma ise yüksek oranda a ve c vitamini içeriyor olması ile faydalı olan meyveler listesinde yer alıyor. Armut köpeklerin severek tükettiği meyvelerden bir diğeridir. Aynı zamanda karpuz ve muz da verebilirsiniz. Meyvelerin çekirdeklerini çıkarmayı ve aynı zamanda küçük dilimlere ayırdıktan sonra köpeğinize vermeyi unutmayın. Mevsiminde olmayan gıdalar insanlar gibi köpekler için de faydalı değildir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.