Köpeklerin Kısırlaştırılması Sonrası Davranışları

13 Ocak 2020
Köpeklerin Kısırlaştırılması Sonrası Davranışları

Evcil dostlarınızın kısırlaştırılmasının vakti geldiyse sevimli dostunuzda bu operasyon sonrasında bazı davranış değişiklikleri olacağını şimdiden bilmenizde fayda var. Kısırlaştırma operasyonu her ne kadar tıbbi bir işlem gibi görünse de hormon seviyelerinde değişiklik olmasını beraberinde getiriyor. Bu değişiklik de köpeklerde bazı davranış değişiklikleri olmasına sebebiyet veriyor. Peki, kısırlaştırma sonrasında köpeklerde ne gibi davranışlar ortaya çıkabilir?

Eve İdrarını Yapmak

Daha önce eve idrarını yapmayan köpeklerin kısırlaştırma operasyonundan sonra ev içerisinde belirledikleri herhangi bir yere idrar yapması son derece sık karşılaşılan davranış değişikliklerinden biridir. Köpeklerin bu davranışı sergilemesine nedeni bölgesini işaretliyor olmasıdır. Son derece doğal bir davranış olduğunu belirtmek gerekiyor. Köpek sahipleri bu durumda ciddi bir endişe yaşayabiliyor ancak gayet doğal bir davranıştır ve geçici olduğunu bilmenizde fayda var.

Saldırganlık

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında son derece sakin olan köpekler bile hafif saldırgan davranışlar sergilemeye başlayabilir. Özellikle farklı bir köpekle karşılaştığında saldırganlığı daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Bunun nedeni diğer köpeklerle rekabet ediyor olmasıdır. Aynı zamanda yapılan operasyon tıpkı insanlar gibi hayvanlarda da psikolojik bir stres yaratabiliyor. Saldırganlık davranışı da ağır stresten kaynaklanabiliyor ve bu durumun da geçici olduğunu belirtebiliriz.

Kur Yapmak

Çeşitli eşyalar ve insanlar dahil olmak üzere farklı hayvanlara gelişigüzel kur yapılması köpeklerde kısırlaştırma operasyonu sonrasında gözlemlenen davranış değişikliklerinden biridir. Bu konuda da hayvan sahiplerinin endişeye kapılmasına hiç gerek yok. Hormonlardan kaynaklı olarak gelişigüzel kur yapılması davranışı sergilenebiliyor.

Evi Terk Etme

Evden uzaklaşma hatta kaybolma davranışı da yine sıklıkla gözlemlenebiliyor. Hayvan sahipleri operasyon sonrasında köpeklerin kendilerine küstüğünü ve bu yüzden evden gittiğini düşünüyor. Oysa köpeklerin evden uzaklaşmasının nedeni kendilerine karşı cinsten bir eş bulmaktır. Kısırlaştırma sonrasında hayvanların karşı cinse olan ilgisi tamamen sıfırlanmayabilir. Bu nedenle karşı cinse hala ilgi gösteriyor olmaları hayvan sahiplerini şaşırtmalı! Sadece hayvanların kaybolması riskine karşı önlem almanız ve kontrolsüz bir şekilde evden uzaklaşmasını engellemeniz gerekiyor.

Kısırlaştırma Bunlara Neden Olmaz!

Halk arasında köpeklerin kısırlaştırma sonrasında oyun oynama isteklerinin kaybolduğuna ve sürekli olarak kilo alacaklarına inanılıyor. Oysa bu bilgi doğru değildir. Kısırlaştırma hayvanların oyun isteklerini yok etmez ve kilo almalarına da sebebiyet vermez.

İlginizi Çekebilir: Köpeğe İlk Aşı Ne Zaman Yapılır?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.