Köpeklerin Tüyleri Neden Dökülür?

03 Haziran 2020
Köpeklerin Tüyleri Neden Dökülür?

Köpek sahiplerinin en büyük endişelerinden biri köpeklerin aşırı tüy dökmesidir. Bazı köpek sahipleri bu durumu ciddiye alarak nedenlerini araştırıyor. Ancak bazı köpek sahipleri de bu durumu hiçbir şekilde ciddiye almıyor ve bu nedenle köpeklerdeki sağlık sorunlarının anlaşılması engellenmiş oluyor. Köpeklerde aşırı tüy dökülmesi pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yetersiz - Dengesiz Beslenme

Köpeklerde aşırı derecede tüy dökülmesinin en yaygın nedeni beslenme hatalarıdır. Köpeklerin beslenmesi ile ilgili problemler direkt olarak tüylerine de yansır. Tüylerde öncelikle seyrelme ve tüy renginde solma meydana gelebilir.

Kimi zaman da bölgesel tüy dökülmeleri problemi ortaya çıkabilir. Köpekleri hangi gıdalar ile beslendiğinizi titizlikle gözden geçirmeniz gerekiyor. Vitamin ya da mineral eksiklikleri sadece tüy dökülmesine değil çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle kaliteli ve besleyici mama çeşitlerini tercih etmeniz köpeğinizin sağlığı bakımından hayati önem taşır.

Dermatolojik Hastalıklar

Dermatolojik hastalıklar daha köpeklerde tüy dökülmesinin nedenlerinden biridir. Genellikle ciltte kızarıklık ya da tahrip görüntüsü de tüy dökülmesi problemine eşlik eder. Cilt kızarıklıkları fark ettiğinizde mutlaka zaman kaybetmeden bir veteriner hekim ile görüşmelisiniz. Veteriner hekim çeşitli muayene ve testler yaptıktan sonra köpeğinizde mevcut olan dermatolojik problemi fark edebilir ve gerekli tedaviyi uygulayabilir.

Dış Parazitler

Köpeklerin boyun, çene altı ya da göğüs içi gibi bölgelerinde tüy dökülmesi olması dış parazit probleminden de kaynaklanabilir. Bit, pire, uyuz gibi dış parazitlerin tüy dökülmesine yol açması oldukça yaygın görülen problemlerden biridir. Özellikle köpeğinizin dış parazit aşılarını ihmal ediyorsanız bu durumda dış parazitlere karşı vücudunun açık hale gelmesini sağlıyorsunuz demektir. Bit ve pire köpeğinizin pek çok farklı hastalığa yakalanmasına yol açabilir.

Alerjik Reaksiyon

Vücudun alerjik reaksiyon göstermesi sadece insanlara özgü bir durum değildir. Köpekler de çeşitli dış etkenlere karşı alerji problemi yaşayabiliyor. Evi temizlerken kullanılan bir malzeme, köpeğinizi yıkamak için kullandığınız bir ürün ya da köpeğinizin tükettiği bir gıda vücudunda alerjik reaksiyona yol açabilir ve bu da tüy dökülmesi problemini beraberinde getirebilir. Böyle durumlarda da zaman kaybetmeden veteriner hekim ile görüşmeniz gerekiyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.