Yavru Köpeğin Isırması Nasıl Engellenir?

04 Haziran 2020
Yavru Köpeğin Isırması Nasıl Engellenir?

Yavru kediler büyüdükçe dişleri de gelişmeye başlıyor. Diş çıkarma süreci tıpkı insanlarda olduğu gibi yavru köpekler için de acı verici bir boyut kazanabiliyor. Bu acıyı ya da dişlerinde yaşadıkları kaşıntıyı azaltmak adına buldukları her nesneyi ısırma eğilimine girebiliyorlar. Yavru köpeklerin ısırması aslında karşı tarafa zarar vermek amacını taşımıyor. Aksine kendi yaşadıkları acıyı ve kaşıntıyı gidermek adına böyle bir davranış içerisine girebiliyorlar.

Bununla birlikte ısırma davranışını köpeklerin doğasının bir parçası olduğunu da unutmamak gerekir. Isırma davranışı köpeklerin çene kemiklerinin gelişimine yardımcı olur ve aynı zamanda duyuları, çevrelerini ve nesneleri tanımalarına da olanak tanır. Köpeklerdeki ısırma davranışını bebeklerde diş çıkarma döneminde buldukları her nesneyi ağızlarına götürme davranışı gibi düşünebilir, konuyu bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Yavru Köpekleri Elle Besleyin!

Yavru köpeklerin ısırma davranışı kendi güçlerini keşfetmelerini de sağlıyor. Ne kadar çene kuvvet uygulaması durumunda karşı tarafa ne kadar acı verdiğini çok küçükken annelerini ya da kardeşlerini ısırarak oynarken keşfetmeye başlar. Bu açıdan da ısırma davranışı köpeklerin gelişimlerinin bir parçasıdır. Köpeklerdeki ısırma davranışını azaltmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri yavru köpeği el ile beslemek oluyor. Size zarar vermemek için eliniz ile verdiğini gıdaları çok daha dikkatli bir şekilde almaya başlayacaktır. Bu sayede zamanla ısırma davranışı da azalabilir.

Sosyalleşmesini Sağlayın!

Köpeklerin sosyalleşmesini sağlamak da ısırma davranışını azaltmanın yöntemlerinden biridir. Dışarıda rahatlıkla koşup oynayabilen yavru köpeklerin bu davranışı daha az sergilediği biliniyor. Ancak sürekli olarak evde tuttuğunuz yavru köpekler daha hırçın bir hal olabilir ve ısırma davranışını çok daha yoğun bir şekilde sergileyebilir. Bu nedenle köpeklerin oyun ve sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanması çok büyük bir önem taşıyor.

Köpeğinize Oyuncak Alın!

Köpeklerin oyuncakları çok sevdiği de biliniyor. Köpeğinize hiç oyuncak almazsanız bu durumda televizyon kumandası ya da terlik gibi nesneler onun için oyuncağa dönüşebilir. Rahatlıkla ısırabileceği ve dişlerini kaşıyabileceği bir oyuncak almanın ısırma davranışını sizin üzerinizde ya da eşyalarınız üzerinde değil oyuncağı üzerinde sergilemesini sağlayabilir. Köpeklerin dişlerini kaşıması için özel olarak üretilen oyuncakları online sipariş sitemizde bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.