Yeni Doğan Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

28 Ocak 2020
Yeni Doğan Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan kediler tahmin edebileceğiniz gibi bakıma muhtaç olan canlılardır. Dışarıda herhangi bir yerde küçük bir yavru kedi gördüğünüzde hemen alarak eve getirmeyin. Çünkü anne kediler kolay kolay yavrularını terk etmez. Yüksek olasılıkla yiyecek bulmak için yavrusunun yanından ayrılmıştır. Yavru kedinin terk edildiğinden ya da annesinin olmadığından emin olmak için bir süre gözlem yapmanız gerekir. Peki, annesi olmayan yeni doğan bir kedinin bakımını nasıl yapabilirsiniz?

Yeni Doğan Kedi Bakımı İçin Malzemeler

Güvenli bir şekilde uyumasını sağlayacak bir sepet ya da kutu

Isıtıcı ped ya da sıcak su torbası

Battaniye

Pamuk

Anne sütü yerine geçen toz mama

Biberon

Yeni Doğan Kedi Bakımı

Öncelikli olarak kedilerin vücut ısısını kontrol etmeniz gerekiyor. Yeni doğan kediler annelerinin kendilerine ısıtmasına muhtaçtır. Şayet vücut ısısı düşükse battaniye altına ısıtıcı ped ya da sıcak su torbası koyarak kedinin vücudunun ısınmasını sağlamalısınız. Vücudu ideal ısıya ulaştıktan sonra beklemeniz gerekiyor. Yeni doğan kedilerin vücut ısılarının 37 ila 39 derece arasında olması gerekir. Termometre ile ölçüm yapabilirsiniz. Özellikle patilerini ve kulaklarını kontrol edebilirsiniz. Kulakları ya da patileri soğuksa daha fazla ısıtmanız gerekiyor demektir.

Bebek kedilere direkt olarak su vermemeniz gerekiyor. Çünkü belirli bir süre boyunca su ihtiyacını anne sütünden karşılarlar. Bu nedenle hazırladığınız toz karışıma ilave edeceğiniz su yeni doğan kedilerin su ihtiyacını karşılayacaktır. Ekstra bir su vermenize gerek yok. Bununla birlikte yeni doğan kedilerin 2 ila 3 saat arayla beslenmesi gerektiğini de belirtmemiz gerekiyor. Bu sadece gündüz saatlerinde değil gece saatlerinde de geçerlidir. Dolayısıyla geceleri 2 ila 3 saatte bir uyanarak yeni doğan kediyi beslemeniz gerekiyor.

Besleme yaparken iğnesiz şırınga kullanmanız sizi bir hayli zorlar. Bunun yerine biberon kullanmanız gerekiyor. Pet shoplarda ve eczanelerde yeni doğan kediler için üretilmiş olan biberonları bulabilirsiniz. Hazırladığınız magmanın sıcaklığı da çok büyük önem taşıyor. Olabildiğince soğuk ya da sıcak olmayacak şekilde mama vermelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.